Pár slov závěrem k lanzarotským vinařstvím

Vinařství je v poslednich letech na Lanzarote poměrně dynamicky se vyvíjející sektor. Kromě těch úspěšných, která jsem se vám, přátelé, ve zkratce pokusila představit v mnoha minulých příspěvcích, existují jiná, která skomírají, případně zanikla, a další, která čerstvě vznikají. Těch posledně zmíněných je nejvíc – v několika minulých letech se počet vinařství na Lanzarote zdvojnásobil, což hovoří za vše. 

Ve snaze zmapovat a navštívit prakticky všechna vinařství na ostrově se mi jako vedlejší produkt podařilo konečně opravdu dobře poznat lanzarotský venkov. Většina těch malých rodinných podniků bývá totiž na konci prašných cest zapadlých vesnic, často v garážích polorozpadlých stavení 🙈. 

Kromě všudypřítomného čurbesu, často na místech, kde je s podivem, že to nikomu nevadí – například na prostranstvích před opravdu pěkně zrekonstruovanými domy, či u hlavní silnice –

objevíte taky mnoho krásných historických panských domů,

originálnich uměleckých děl (vtipně rozřezaná pneumatika),

či třeba strašáků 😊.