Zásadní otázka pro dovoz auta

Zásadní otázka pro dovoz auta

… zní: Kdy lze odpustit dovozní clo?

Odpověď: Téměř nikdy 🤢.

Cizinci se statutem rezidenta – fiskálního či nefiskálního – mohou mít dovezený vůz na Kanárských ostrovech 6 měsíců a poté jej musí buď přihlásit, anebo odvézt. Celní poplatky lze odpustit fiskálním rezidentům (osobám, které platí ve Španělsku daně), vlastní dané vozidlo déle než 6 měsíců a vůz dovezli ve lhůtě do 1 roku od přesídlení na Kanárské ostrovy. Datum, kdy vůz poprvé! připlul je zapotřebí doložit lodním lístkem. Pokud byste s vozem za půl roku vycestovali mimo Kanárské ostrovy a posléze se vrátili, nic (kromě dalších utracených peněz za trajekt) tím nezískáte, protože určující je PRVNÍ vstup vozidla na kanárskou půdu.

  • Jste-li fiskální rezident více než 1 rok, zaplatíte clo.
  • Máte-li dané vozidlo ve vlastnictví méně než 6 měsíců, zaplatíte clo.
  • Nejste-li fiskální rezident (lhostejno jak dlouho), zaplatíte clo.
  • Rozhodnete-li se před uplynutím 6 měsíců od dovozu prodat vozidlo někomu místnímu, je to fiskální rezident a zaplatí clo on.
  • Je-li váš vůz mladší než 30 let, zaplatíte clo.

Výše celního poplatku se vypočte buď z kupní ceny vozidla, anebo částky uvedené v BOE (Boletín Oficial del Estado), přičemž vždy se použije částka, která je vyšší.

A ještě něco! Pokud byste dostali nápad nějaké vozidlo pořízené na Kanárech vyvézt, tak bez ohledu na to, zda jste rezident fiskální či nefiskální, zaplatíte pro změnu vývozní clo 🤣.