Trh s realitami

Trh s realitami

Milí přátelé, jelikož z vašich řad přibývá dotazů ohledně nemovitostí, jejich cen, dostupnosti a stavu, rozhodli jsme se věnovat tento příspěvek  stručnému shrnutí základních (a zásadních) informací. Abychom byli skutečně v obraze, sjednali jsme si také několik schůzek s realitními makléři a prohlédli si pár nemovitostí, které se v současné době na našem ostrově nabízejí.

Pokud se rozhodnete pro nemovitost na Lanzarote (ale stejné je to na všech Kanárských ostrovech), máte v zásadě tyto možnosti: 
– byt ve městě;
– apartmán v turistickém resortu;
– dům (dvojdům, řadový dům) v nové výstavbě;
– řadový dům (dvojdům) v turistickém resortu;
– dům ve staré zástavbě;
– statek (finca) ve vesnici či v krajině;
– ruina;

– koupě pozemku, na kterém si dům postavíte (vřele nedoporučujeme!, kdo netuší proč, nechť si přečte od začátku celý náš blog 😃) .

Každá možnost má své výhody i úskalí. Nově postavené nemovitosti skýtají relativní záruku, že odpovídají současným standardům, co se týče materiálů i stavebních postupů – např. jsou odizolované, a tedy hrozí menší riziko zatékání, vlhnutí, vzniku plísní atd., protože vzdušná vlhkost je na ostrovech mimořádně vysoká. Turistické resorty jsou svět sám pro sebe a pokud hledáte bydlení na několik měsíců v roce, či natrvalo, pak to rozhodně není volba pro každého. Udržovaný dům ve staré zástavbě má na první pohled neoddiskutovatelné kouzlo autentičnosti a tradiční architektury v obvykle (ale nejen) rurální oblasti. Na druhý pohled však v 99 % zjistíte, že je vlhký, má místy opadanou omítku, popraskané zdi a zcela nevhodné dispoziční řešení. Místní si totiž libují ve spoustě malých místnůstek namísto menšího množství větších prostorů. Malá okénka, která zvenku vypadají tak útulně, propouštějí dovnitř poměrně málo světla, takže interiér bývá tmavý. Nemluvě o prakticky stoprocentní (!) nutnosti rekonstrukce minimálně koupelny, WC, kuchyně a střechy. V některých částech Lanzarote (např. severní provincie Haría) nemůžete kvůli skutečnosti, že celý region je památkově chráněný, v případě koupě tradičního domu ani provést většinu stavebních úprav, které byste si přáli, jako např. vybourání příček či zvětšení oken, což mnoho cizinců zjistí příliš pozdě… 🙈

Finca – na rozdíl od tradičního domu – zahrnuje kromě domu ještě pozemek o výměře většinou minimálně několika tisíc metrů, což však ocení většinou spíš místní. Na druhou stranu, přátelé, pokud plánujete strávit na ostrově dlouhé týdny, měsíce, či zbytek života (jako my), pak může být právě finca tím, co hledáte, protože – upřímně řečeno – co budete den co den dělat v apartmánu/bytě/domku bez pozemku, či aspoň miniaturní zahrádky? Každodenní polehávání na pláži, koupání v moři, cyklistika, četba či výlety – byť do bizarní krajiny – vám nejspíš po určitém čase začnou připadat jako poněkud monotónní životní program.

Cenová škála nemovitostí začíná na zhruba 150 – 200 000 € za relativně zachovalý domek o výměře kolem 80 – 100 m2 (ale stále platí, že bude nutná rekonstrukce!). Za podobnou cenu seženete (máte-li štěstí) i apartmán o výměře 40 – 80 m2 v turistickém resortu. Apartmány o výměře 100 – 130 m2 se pohybují v částkách kolem 250 – 300 000 €. Byty v závislosti na výměře víceméně kopírují  výše uvedené. Udržované a zrekonstruované velké rustikální domy (většinou s bazénem a sluneční terasou) začínají zhruba na 600 000 €. Fakt, že jsou „zrekonstruované“, však ještě neznamená, že Evropan z kontinentu nebude cítit potřebu provést novou rekonstrukci… Pokud najdete na některém realitním serveru takové domy levnější, mají téměř jistě nějakou skrytou vadu. A konečně, luxusní moderní výstavba (bazén, terasa a pěstěná zahrádka bývají samozřejmostí) začíná zhruba na 1 000 000 €. Pokud jsou tyto nemovitosti navíc v blízkosti moře připlatíte si několik set tisíc € navíc. Stavební pozemky se pohybují v závislosti na atraktivitě lokality mezi  100 – 650 €/m2. A konečně, vůbec nejlevněji (hovoříme-li pouze o kupní ceně!) vyjde ruina v méně atraktivní oblasti ostrova.

Realitní makléři nám řekli, že ceny nemovitostí už řadu let nepřetržitě rostou, epidemie covidu tento růst ještě zrychlila a poptávka po nemovitostech vysoce převyšuje nabídku. Pokud je cena objektu správně stanovená, často se prý prodá během 1 – 2 dnů.

Nedávno jsme provázeli po vhodných lokalitách s nemovitostmi na Lanzarote a Fuerteventuře dva páry, které to zřejmě myslí s koupí nemovitosti naprosto vážně… Má někdo další zájem?😀 

Názorně:
1) na úvodní fotce je bytový komplex s byty od od 90 m2 a cenami od 240 000 €;
2) typický samostatný domek v turistickém resortu s cenami v rozmezí 250 000 – 500 000 €;

3) nová řadová výstavba v turistických centrech s cenami začínajícími na zhruba 250 000 €;


4) udržovaný venkovský domek o výměře 94 m2 za
180 000 €;


5) o něco větší domek v dobrém stavu za 290 000 €;
6) statek (finca) s nutností rekonstrukce, ale zato s fantastickým výhledem (105 m2, 160 000 €);


7) příklad velkého tradičního domu s bazénem a pěstěnou zahradou (850 000 €);

8) příklad luxusních moderních rezidencí za ceny přesahující milión €.