Ti, co bydlí legálně...

Ti, co bydlí legálně...

S erupcí sopky naplno vybublal na povrch ještě jeden ožehavý problém Kanárských ostrovů. Ano, lidé kterým proud lávy vzal dům, dostanou kompenzaci od státu. Ovšem pouze ti, co bydleli legálně. Což znamená, že mnozí žádné odškodnění ani pomoc od státu nedostanou, protože zdaleka ne všichni – tady na Lanzarote také – totiž bydlí ve zkolaudovaných domech určených k trvalému bydlení. Mnoho lidí bydlí např. v zahradních domcích, určených pouze ke skladování zemědělského náčiní a případně k provizornímu občasnému přespání. V těchto přístřešcích však nelze mít legálně zavedenou elektřinu ani vodovodní potrubí, maximálně načerno nainstalované solární panely či větrník a nádrž s vodou.

Další bydlí sice v regulérních domech, avšak nezkolaudovaných, buď proto, že jsou v havarijním stavu, či mají odstřiženou elektřinu a/nebo vodu (díky hodným sousedům), případně v některém ohledu nesplňují předpisy pro kolaudaci (doufáme, že časem nerozšíříme počty této kategorie 🤢). A další skupina dává přednost nezkolaudovaným domům proto, že ušetří na dani z nemovitosti, která je tady relativně vysoká.

Nezkolaudované domy nabízejí dokonce i některé místní realitní kanceláře – za zvýhodněné ceny. Pokud byste si, přátelé, mysleli, že se jedná o nějaké zříceniny, hodně byste se pletli, občas v nabídce narazíte na opravdu krásný moderní dům třeba přímo nad mořem. V takových případech si kladete otázku, proč je nezkolaudovaný… přesněji řečeno: tuto otázku si kladete vy, my – na rozdíl od vás – tušíme, že nejspíš v některém ohledu nevyhověl místní normativě a majitel už na další kolo dohadování se stavebním úřadem neměl nervy… 

Při této příležitosti se hodí zmínit trik, jakým údajně dokážou obelstít stavební úřady stavebníci na La Palmě, pokud mají dost času: vybetonují základovou desku, natřou ji červenou barvou a pak počkají několik let, až podle nových satelitních snímků vzniknou nové mapy. Poté rychle vymrsknou dům a zažádají o kolaudaci. Jestliže úředníci na stavebním úřadě projeví jakékoli pochybnosti, vytasí se s neprůstřelným argumentem: „Jen se podívejte, ta červená střecha je tam už od roku 2010! Můžu já za to, že jste ztratili veškerou stavební dokumentaci?“ A díky instituci silencio administrativo negativo positivo, o kterém jsem psala v dávnověku našich jednání s úřady, uspějí. Na Lanzarote by bylo nutno sáhnout k drobné obměně – natřít základovou desku bíle 😀. Bohužel, uvedený postup je časově dost náročný, takže pro seniory nevhodný…

Zemědělci čelí v souvislosti se ztrátou úrody zase jiné patálii – zemědělské pojištění kryje pouze výpadky příjmů v důsledku sucha, ne však sopečné činnosti.