Pro ty, co zvažují, že se vystěhují...

Pro ty, co zvažují, že se vystěhují...

Milí přátelé, tento příspěvek je motivovaný skutečností, že v poslední době dostáváme čím dál víc dotazů od dvojic i rodin na konkrétní podmínky života na Lanzarote – potažmo na Kanárských ostrovech –  s douškou, že vážně uvažují o vystěhování z Česka. Pro zájemce o život na Lanzarote tedy stručně zrekupituluju různé informace, které už jsem v různých příspěvcích uvedla dříve a pár dalších, které nejspíš ještě nezazněly. Kdo má zájem o detailnější informace – např. o zdravotní péči, ekonomické situaci, kulturních akcích, historickém pozadí, kulturním zázemí, etnickém složení apod., může si prolistovat historii článků našeho tříletého blogu.

Co se týče zboží, najdete na Lanzarote prakticky všechno, na co jste zvyklí, od potravin přes oblečení,  sportovní potřeby (kromě lyží a snowboardů, ale např. péřové dámské bundy s kožešinkou se tu prodávají 😀), či auta. Pravda, většina světoznámých módních značek, jako např. Chanell, Vuitton či Westwood, tady své obchody nemá, ale např. kosmetiku Dior koupíte bez problému. Spotřební elektroniky je lehce menší výběr než v Česku a zejména jiné značky, než na které jsme zvyklí, ale přístroje pečou, chladí, myjí, či hrají stejně dobře. Ceny jsou srovnatelné s Českem, byť některé druhý zboží jsou trochu lacinější a jiné o trochu dražší.

Služby fungují a ceny jsou podobné. Jediné, co trochu pokulhává, je státní zdravotnictví, čímž nemám na mysli ani tak kvalitu péče (byť s českou se srovnávat nedá!), ale velmi dlouhé objednací lhůty. (V případě vystěhování je zapotřebí si zařídit u české zdravotní pojišťovny možnost čerpání státem hrazené zdravotní péčie jak ve Španělsku, tak v Česku.) Můžete ale také využívat služeb soukromých klinik, kterých je tady několik a které vás většinou objednají na vyšetření do týdne. Za vyšetření zaplatíte standardně 90 – 100 Eur. 

Možnosti zaměstnání jsou VELMI omezené a většina pracovních míst je v sektoru turistického psůmyslu. Další v současné době perspektivní skupinu tvoří různé profese ve stavebnictví, neboť tady v současné době panuje stavební boom. Ovšem zdaleka ne každá stavební firma je solidní, platí mzdy včas a odvádí za zaměstnance sociální platby. Pro získání většiny zaměstnání je absolutně zásadní aspoň průměrná znalost španělštiny, protože místní  – pokud vůbec mluví anglicky – tak povětšinou jen lámaně. Naproti tomu, digitálním nomádům nabízí náš ostrov asi ideální zázemí. 

Průmysl – kromě turistického, malých agrofarem a potravinářských provozů  (pekárny, zpracování ryb, výroba kozích sýrů) a výroby stavebních materiálů – tady neexistuje, všechno se dováží.

Nezaměstnanost dosahovala v době covidové 80 % ! V současnosti se situace výrazně zlepšila, nikdo ale neví, jak dlouho vydrží příliv turistů, i vzhledem k válce, ceně energií a inflaci, které lidem zásadním způsobem zvýší životní náklady a těžko říct, zda stále budou mít na dovolenou…

Úroveň školství neznáme, ale podle všeho nijak vysoká, protože každý rodič, který si to může dovolit, posílá své děti počínaje střední školou minimálně na Gran Canarii a ještě lépe na „poloostrov“ (rozuměj do kontinentálního Španělska). Jediná odborná škola, která na Lanzarote existuje, je vyšší rehabilitační a ošetřovatelská, univerzita žádná. 

Bezpečnost je téměř 100%. Jedinými oblastmi vyšší kriminality (vloupání, napadení) jsou Arrecife a turistická centra Playa Honda, Puerto Carmen, Playa Blanca. Většina pracovních míst a tedy i bydlení pro ty, co pracují, je taky přesně v těchto lokalitách. Zbytek ostrova je zcela bezpečný. Natolik, že lidé často nezamykají domy ani auta na ulicích.

Měsíční životní náklady pro dvojici jsou cca 1000 Eur (pokud nejste pravidelný návštěvník restaurací a barů), „průměrný“ příjem se pohybuje kolem 1500 – 1800 Eur. Jako v celé Evropě, i na Lanzarote se v minulém půlroce zvýšily ceny elektřiny (o 100%), pohonných hmot (o 30 % při započtení příspěvku státu 20 c/litr) i potravin (cca 30 %). Nezanedbatelnou výhodou je, že nic neprotopíte.

Nájemní bydlení se údajně dá sehnat od cca 500 Eur bez energií a služeb (+200 – 300 Eur), ale takových bytů je málo, protože místní v zásadě nemají o dlouhodobý pronájem zájem, raději pronajímají krátkodobě, což jim vynáší výrazně víc. Aby vám majitel byt pronajal, vyžaduje buď předložení dlouhodobé pracovní smlouvy a uzavřeného sociálního pojištění, anebo výpisu z účtu se zůstatkem v řádu desetitisíců Eur.

Ceny nemovitostí začínají na cca 100 000 Eur (maličké, staré či vyžadující rekonstrukci). Standardní byt či dům pod 200 000 – 300 000 Eur nekoupíte a uvedenou sumu by zájemci měli mít k dispozici, protože ze standardní  mzdy (mezd) se při odečtení životních nákladů podle našeho názoru nedá na Lanzarote taková suma během produktivního života našetřit.