La Palma překvapila

La Palma překvapila

La Palma  – vzdáleně připomínající svým tvarem srdce a ležící pouhých 400 km na západ od Lanzarote – je v mnoha ohledech úplně jiný svět než náš ostrov. To, co mají oba ostrovy společné, jsou černé pláže a sopečné útesy spadající do moře. Tím však asi veškerá podobnost končí. Lanzarote je drsné, suché a větrné, zatímco La Palma je hebká, vlahá a klidná.

Ve skutečnosti je to dávná sopka vystupující z moře s obrovskou kalderou uprostřed. Nejvyšší vrcholky dosahují výšky téměř 2500 m a přitahují mraky, které neustále jako do bílého závoje halí některé části ostrova. Tím dochází ke zvláštním a velmi působivým efektům, kdy vám doslova během několika vteřin přímo před očima vystoupí z mraků kopec či stráň, anebo do nich zmizí. Pozorování krajiny je tady svým způsobem napínavé, protože někdy až po několika dnech zjistíte, jak vypadá údolí či horský masív v celé své kráse.  

Mraky také zajišťují vydatné dešťové srážky a díky vhlkému subtropickému klimatu je ostrov bohatě porostlý velice různorodou a šťavnatou vegetací počínaje trsy neuvěřitelně zelené trávy a pestrých kvetoucích okrasných keřů přes množství sukulentů až po mohutné kanárské borovice a dokonce i listnaté stromy. Napadá nás, že Lanzaroťanovi, který navštíví La Palmu jako první „zahraniční destinaci“, musí úžasem spadnout čelist, protože na Lanzarote les nikdy neviděl. Zvláštní kapitolou jsou nekonečné plantáže a fóliovníky banánů – ty první krásné, zatímco ty druhé krajinu hyzdí, ale za pár dnů si na ten pohled zvyknete. Jedná se o zdejší typický druh banánů, které jsou o něco menší než ty, co se dovážejí do českých obchodů, ale zato výrazně chutnější.

Velice nás překvapilo, že na La Palmě – na rozdíl od Lanzarote – vůbec nefouká vítr, alespoň ne teď v zimě. Pro nás „Lanzaroťany“, zvyklé na jeho téměř neustálou přítomnost, je tady až neuvěřitelný klid a blahodárné ticho – a to i na vyhlídkách vysoko v horách.

Dalším překvapením bylo, že ačkoli má La Palma zhruba poloviční počet obyvatel než Lanzarote  (cca 83 500), ve dvou největších městech Santa Cruz a Los Llanos najdete spoustu výstavních 4 – 5 patrových domů (na rozdíl od Arrecife, kde jich máme pouze asi tucet na přímořské promenádě).

Co se týče teplot (18 – 24°C ve dne a 12 – 15°C v noci) je tady na náš vkus teď v zimě ukrutná zima, zejména v noci pod dvěma přikrývkami a s lyžařskými ponožkami na nohou se nemůžeme ubránit vzpomínkám na někdejší lyžařské zájezdy do Špindlu. Vzhledem k tomu, že dost místních chodí v kraťasech a tričku, je ale dost pravděpodobné, že jsme za ten rok a půl na Lanzarote značně zchoulostivěli. Ovšem Vr. je připraven na všechny varianty počasí 😊.