Přijel Ferda!!!

Přijel Ferda!!!

Ferda je náš nový pásový vozík německé výroby, který jsme nakonec zakoupili v jihočeském e-shopu a dopravu zařídila  jihočeská přepravní společnost, která jako jediná byla ochotna podstoupit anabázi jeho přepravy na Kanárské ostrovy. Velcí dopravci jako DHL a další na celé čáře zklamali svým laxním přístupem hraničícím až s neochotou. Vozík dorazil po více než 10 týdnech po trase České Budějovice – Barcelona – Las Palmas – Arrecife – Maguez, přičemž v Las Palmas pobyl skoro měsíc a čekal, než celní úředníci vypočítají výši cla. Zajímavé je, že první částku – téměř 1000 Eur (!) – měli spočítanou hned. Když jsme se ohradili, co je to za nesmysl a že zřejmě u kupní ceny zaměnili české koruny za Eura, druhou částku (32 Eur) pak počítali celé další tři týdny a nebýt mnoha urgencí, nejspíš by ji neměli spočítanou dodnes. 

Proč Ferda nezamířil rovnou na Lanzarote, ptáte se? Protože z principu veškeré zboží mířící na kterýkoli ze 7 (vlastně 8, ale o tom až jindy) Kanárských ostrovů musí nejprve projít centrálním překladištěm v Las Palmas, coby správním středisku provincie.  

Jen pro informaci, na Kanárské ostrovy se vyplatí dovézt zboží bez DPH, protože tady v současnosti zaplatíte pouze 7% (když jsme před 2 roky přijeli, činilo DPH jen 6,5%).

Okamžik velké radosti, že Ferdu po všech průtazích konečně máme „doma“.

Naháč

Vozík Vr. smontoval pouze díky svým dlouholetým zkušenostem s vozidly všeho druhu, mimořádné šikovnosti a důvtipu. Přibalený návod totiž vůbec neobsahoval některé kroky a brzy jsme pochopili, že výrobce s možností, že by si zákazník stroj vlastnoručně smontoval sám, zřejmě vůbec nepočítá. Pro Vr. to byl velký rébus, jehož vyřešení mu trvalo celé odpoledne. V návaznosti na výše uvedené je poznámka v úvodu manuálu, že „vozík jednoduše sestavíte během několika minut“ zřejmě míněna ironicky.

Kam, hergot, patří ten šroubek? 

Zasloužené vítězství – Ferda vyjíždí na parcelu.

Kdo se chce svézt?