Život před kolaudací...

Život před kolaudací...

Kolaudace domu je v provincii Haría velikým mezníkem v životě stavebníka.

Před ní musíte vše podřídit tomu, aby váš dům byl zkolaudován. V případě, že chcete některé věci v domě a jeho okolí udělat jinak, než podle schváleného projektu (což je díky zdejší v mnoha ohledech nesmyslné normativě prakticky vždycky  😊)  musíte – často s vynaložením obrovského úsilí a mimořádného důvtipu – vytvořit různé kamufláže a maskování, které skryjí, jak to bude vypadat v konečné podobě. A jakmile za pracovníkem stavebního úřadu zaklapnou dveře, můžete se pustit do přestavby domu podle svých představ. Dělá to tady tak každý a uvedený postup je veřejným tajemstvím… a současně dalším dokladem toho, jak vehementně a zbytečně si tady lidi navzájem komplikují život.

K nejrůznějšímu – často velmi sofistikovanému a rozsáhlému – maskování se tady hojně používají palety. Místní firma zabývající se obchodováním s částečně poškozenými paletami nepochybně prosperuje, protože do jejího areálu se den co den sjíždějí všichni, co chtějí něco zamaskovat a odvážejí je po náklaďácích… my taky. Jakmile sousedi spatří na vašem pozemku palety, všem je hned jasné o co jde, a nějaký čas pak veškeré konverzace začínají zhruba takto: „Dobrý den sousede, co to vidím! Připravujete kamufláž pro kolaudaci, že? Garáže, anebo bazénu?“

A ještě příklad mistrného zamaskování již hotového bazénu, na který náš soused nedostal stavební povolení. Holt: KDO UMÍ, TEN UMÍ.