Ve znamení vodních živlů

Ve znamení vodních živlů

Pokud se, milí přátelé, dočtete v průvodcích, že na Lanzarote nejsou žádné potoky ani řeky, vůbec tomu nevěřte. Od minulého týdne máme nejen řeky, ale i vodopády 😊– viz nový přírůstek v sekci Video.
Minulá zima zde byla atypická, neboť ani nekáplo. Pěstitelé brambor v Maguezu si zoufali. Ta letošní je rovněž atypická: od konce listopadu prší téměř každý den. Přesněji řečeno: ostrov bičují přívalové deště mimořádné intenzity, které místní – podle svých slov – nezažili už několik desetiletí. Tomu nasvědčují i zprávy o počasí, které hlásí extrémní úhrny srážek na celém španělském území (na severu Španělska v podobě sněhu) související s bouří v Atlantiku s poetickým názvem Filomena.Většina polí se změnila v rozbahněné rybníčky, strouhy v potoky a některé ulice Arrecife i jiných měst v brody. Na odkazech níže se můžete podívat, jak to u nás teď vypadá.
https://youtu.be/SM5ZcAx0Wvo
https://www.youtube.com/watch?v=TEvobtMQMuQ
https://www.youtube.com/watch?v=sMOhfAPHGoM
https://www.youtube.com/watch?v=2aDb8hNmpo4

Tohle jsme si tedy rozhodně neobjednali! Vzhledem k tomu, jak pečlivě jsme vybírali pokud možno co nejsušší místo v EU – a na Lanzarote padla volba právě pro příslib stálého TEPLA, SLUNCE a SUCHA!, které se už šestý týden nekoná, cítíme se podvedeni 😊

Současná situace nás mimořádně rozlaďuje, o to víc, že skrz naskrz promáčené torzo domu nemá v takových podmínkách nejmenší šanci vyschnout 🤢. Na příští týden jsme měli objednanou firmu na položení nové střechy, ale akci jsme museli odvolat 🤢. A zdá se, že nejsme sami, koho tento typ počasí už nebaví. Spousta místních, kteří byli zpočátku nevýslovně nadšení z pohledu na zelené a žlutě kvetoucí stráně, už má deštů taky plné zuby, možná i proto, že podle věcí sušících se před domy je jasné, že stropy protékají čím dál víc lidem. Jedině bramboráři v Maguezu nejspíš jásají. 

Asi nejlepší ukázka míry naší naštvanosti je, že se nám sytě zelené scenérie ostrova – výsledek hojné závlahy – naprosto přestaly líbit a už se nemůžeme dočkat, až ta protivná tráva zežloutne, zmizí a budou zase vidět krásné holé sopečné skály 😊

Jelikož se na stavbě v těchto dnech nedá nic dělat, máme o to víc času sledovat z balkonu obří vlny na nábřeží v Arrecife.