Semana Santa

Semana Santa

Nebo-li Svatý týden je název, jakým se ve Španělsku označují velikonoce. Oslavy skutečně probíhají celý týden mezi Květnou a Velikonoční nedělí a jejich přípravě je věnováno hodně času a pozornosti, což je logické, protože ve Španělsku jsou křesťanské tradice dodnes velice silné.

V každém větším městečku se konají náboženská procesí složená z kajícníků, biblických postav, kapel a nosičů, kteří nesou často velice objemný, bohatě zdobený a těžký oltář se sochou Ježíše Krista anebo Panny Marie. Na chodnících procesí sledují davy svátečně oblečených přihlížejících.

Na Lanzarote začínají velikonoční oslavy v Květnou neděli vynesením sochy Ježíše Krista (Señor de la Burrita) z kostela San Ginés. Na Zelený čtvrtek se pak koná Křížová cesta a na Velký pátek ceremonie Pohřbení Krista.

Co se týče gastronomie, na jídelníčku by měly být ryby – především nasolené, různé smažené koláčky a zelenina. Celá vejce natvrdo se objevují jen v jednom druhu kruhového slaného pečiva.

Žádné zvyky v rámci rodiny ani mezi sousedy jsme nezaznamenali.

A co vás asi, přátelé, překvapí stejně jako překvapilo nás: na Kanárských ostrovech je Velikonoční pondělí pracovním dnem.