Průvodce světem supermarketů

Průvodce světem supermarketů

Na Lanzarote máme 6 řetězců supermarketů: Mercadona, HiperDino, Chacón, Coviran, Lidl a Spar. Dva poslední znáte z Česka, takže víte, co v nich čekat. Chacón se specializuje na prodej místních produktů a potravin. HiperDino má většinou nejlepší (a nejlevnější) zeleninu a ovoce, současně relativně „největší“ výběr vín a sýrů. Švýcarský raclette však najdete pouze v regálu v Mercadona. Naproti tomu největší výběr cukrovinek, sušenek a dalších „junk food“ má LidlSpar. Jedině ve Sparu a nikde jinde také seženete višňový džem. Coviran je jediný,  který má krámky v menších městečcích, všechny ostatní řetězce najdete jen v Arrecife a bezprostředním okolí.

Když jsem poprvé vešla do Coviranu v Haría, okamžitě mě napadlo, že prodejna končí, protože regály byly poloprázdné a každého zboží jen 2-3 balení. Až po několikáté návštěvě jsem pochopila, že mají všeho právě tolik, kolik prodají. Např. každodenní zásobování zeleninou vypadá tak, že jim přivezou třeba 10 banánů, 4 papriky, 6 cibulí a kilo mrkve. Mražený špenát, hrášek či brokolici nemají vůbec, protože je místní nekupují. Máte-li však zájem o něco z toho, co normálně nevedou, objednáte si to a druhý den na vás čeká zboží v prodejně připravené k vyzvednutí.  

Obecně se dá říct, že naprostou většinu všeho, na co jste zvyklí, tady bez problémů seženete. Jediné, co opravdu, ale opravdu neseženete, a to v žádné roční době je: kapusta (ale růžičkovou ano), švestky, rybíz, kysané zelí, mák a rumová tresť. Což se dá přežít, když si uvědomíte, že kysané zelí si můžete vyrobit a mák nekoupíte ve většině evropských zemí.

Ceny některého zboží jsou tu výrazně jiné, než jaké pamatujeme z Česka. Například brokolice tady stojí kolem 5 € !, třešně bývají k dostání jen asi dva týdny v roce a vloni  stály 8 – 10 €/kg, listové těsto (2 placky) za 2,5-3 €. Místní zemědělské produkty (mrkev, cibule, brambory) jsou obecně dražší než dovážené, ale lidi je kupují. Místní brambory (arrugadas) jsou kapitolou samy o sobě, někdy stojí až 5,5 €/kg 😱. Dále si hodně připlatíte za místní, tedy lanzarotská vína. Jejich – na místní poměry hodně vysoké – ceny považujeme za určitý způsob podpory místních vinařů a současně tak trochu charitu.

Také tu najdete některé potraviny, které jsme v Česku nikdy neviděli, např. rajčatový či paprikový džem. A víc druhů luštěnin, ale např. i typů mouky (včetně polohrubé, která se tu prodává jako mouka na smažení) než v Česku. Další báječná věc, kterou tady mají, jsou různé typy vývarů (caldo) v litrovém (i menším) balení, vyborné a bez konzervantů, ideální pro přípravu polévek. O sušené šunce (serrano) a mořských rybách a plodech ani nemluvě.