Sociální pomoc pro nejchudší

Sociální pomoc pro nejchudší

Při zednických pracech přijde řeč na všechno možné. Diskutovat donekonečna o válce na Ukrajině *) se nedá, tím spíš, že tady na místě kromě zaslání určitého finančního příspěvku o moc víc dělat nemůžete. Před pár dny přišla na přetřes mimo jiné otázka pomoci pro zdejší potřebné, mezi které bezesporu patří náš taky Mane. Ten si už léta vydělává na živobytí příležitostnými pracemi všeho druhu počínaje neodbornými zednickými úkony a konče sběrem vinných hroznů. Proč takový slušný, pracovitý a poctivý člověk nemá stálé zaměstnání se můžeme jen dohadovat. Možná je to proto, že alfou a omegou jeho života je jízda na kole, kterou tráví valnou většinu volného času (ač chudý jako kostelní myš, nemá v domě elektřinu ani tekoucí vodu, má ale 9! jízdních kol). Možná ale, že pracovních míst je tak málo, že sehnat trvalou práci se nepodaří ani všem slušným. Navíc zdejší stavební firmy uplatňují vůči pomocným dělníkům poměrně tvrdé praktiky – s nabídkou práce volají většinou až ráno daného dne. A Mane nemá auto, aby se někam dokázal rychle dostat.

Vzhledem k výše uvedenému je pro něho práce na naší stavbě výhra v loterii: už přes rok má zajištěný stabilní příjem za 5 hodin práce (a tedy současně dost času na vyjížďky na kole), placené přesčasy, různorodou pracovní náplň, slušné zacházení, a to vše kilometr od domu, kde přespává. Když se k tomu ještě připočtou občasné dary, jako např. starý monitor a TV (to jsme ještě nevěděli, že nemá elektřinu), pár kusů nádobí (nevěděli jsme, že nemá vařič ani tekoucí vodu), anebo pivo (jednoznačně nejvítanější dárek, ale musí být dobře vychlazené), jde o splněný sen. Na druhou stranu, i my si můžeme gratulovat k tak spolehlivé a výkonné pracovní síle. Mane je totiž lidským zosobněním mravence – se svými cca 50 kg unese mnohonásobně víc, než kolik sám váží, což naplno vyniklo při nedávném přemísťování obřích balvanů. 

Ale zpátky k sociální podpoře. Zdejší chudí prý nedostávají žádné finanční příspěvky, pouze měsíční naturální dávky: cizrnu, čočku, případně další luštěniny, rýži, konzervovanou zeleninu, olejovky a trvanlivé mléko; každého typu potraviny tak 3 – 4 balení. Na cukr, kávu, čaj, pitnou vodu, anebo mléčné výrobky dávky nepamatují. Drsné, co?
_______________
*) Ve španělštině jsou dvě předposlední písmena přehozená, tedy UCRANIA.

Také některé známé zkratky jsou ve španělštině doslova „opačně“, např. NATO = OTAN, EU = UE, anebo AIDS = SIDA.

Víc o zkratkách příště.